تبلیغات
انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور - دو درصد از کاربران ایرانی به دنبال سایتهای غیر اخلاقی هستند

انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور

دو درصد از کاربران ایرانی به دنبال سایتهای غیر اخلاقی هستند

شنبه 19 شهریور 1384

نصرالله جهانگرد در پاسخ به خبرنگار «بازتاب» تأكید كرد: «درصد بیكاری در میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با IT، نظیر مهندسی كامپیوتر به صفر نزدیك شده است و كارفرمایان از ما گلایه دارند كه باعث شده‌ایم، نرخ دستمزدها بالا رود. اگر در میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با IT بی‌كار سراغ دارید، به ما معرفی كنید!»

 

مهندس نصرالله جهانگرد، دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی كشور، ضمن بازدید از سایت «بازتاب»، در گفت‌وگویی، به ابهامات مطرح‌شده راجع به طرح «تكفا» پاسخ گفت.

جهانگرد، مهم‌ترین دستاورد شورای عالی اطلاع‌رسانی؛ یعنی برنامه «تكفا» در پیشبرد حوزه‌های مختلف «فناوری اطلاعات» كشور را مثبت ارزیابی كرد و گفت: «هرچند قبول دارم كه ممكن است در برخی موارد یا پروژه‌ها، اشتباه كرده باشیم، ولی معتقدم جهت كلیت فعالیت‌های ما در قالب برنامه تكفا رو به جلو بوده است؛ بنابراین، نباید به خاطر انتقاد به بخش‌هایی از این برنامه، كل آن را زیر سؤال برد».

جهانگرد گفت: «خوشحالیم كه در شورای عالی اطلاع‌رسانی، روال انجام كارها به قدری سیستماتیك، طراحی و اجرا می‌شود كه با تغییر و تحول در افراد، خلل چندانی به روند فعالیت و انجام وظایف وارد نمی‌آید».

وی در مورد اعتراضاتی كه به نحوه تخصیص منابع و عقد قراردادها به دبیرخانه این شورا می‌شود، گفت: «برخی از این منتقدان به دنبال سهم‌خواهی هستند و برخی دیگر، اطلاعات درستی در مورد ما ندارند و به شایعات تكیه می‌كنند، البته این اشكال را قبول دارم كه فقدان روابط عمومی برای شورای عالی اطلاع‌رسانی، یك نقص است و باید اطلاع‌رسانی ما راجع به فعالیت انجام شده، بیشتر و بهتر از این می‌بود».

دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی، همچنین اضافه كرد كه این شورا، جز در موارد معدود و مبالغی اندك، به طور مستقیم با ارگان‌های دولتی و خصوصی قرارداد نمی‌بندد و پولی را توزیع نمی‌كند، بلكه بیشتر تمركز شورای عالی اطلاع‌رسانی در قالب برنامه تكفا، بر كار كارشناسی و تعیین ارزش طرح‌ها و كارهاست. افزون بر این، این شورا برای تجدید قرارداد، گزارش دقیق عملكرد سال گذشته طرف مقابل را مطالبه می‌كند.

جهانگرد گفت: «در قالب طرح تكفا، در هیچ كجا قراردادی با مبلغ بیش از ده میلیون تومان وجود ندارد و اگر باشد یا از محل اعتبارات تكفا نیست و یا تخلفی صورت گرفته است».

دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی و نماینده ویژه رئیس‌جمهور در حوزه IT، بسیاری از آمار و ارقام منتشره در یكی از روزنامه‌های پرتیراژ صبح را دروغ خواند و اعلام كرد: جزئیات همه قراردادها و اختصاص بودجه‌های «تكفا» بر وب‌سایت آن (www.takfa.ir) موجود است.

نصرالله جهانگرد در پاسخ به پرسش یكی از خبرنگاران «بازتاب» كه از ادعای اخیر دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، مبنی بر «نزدیك به صفر رساندن بیكاری در حوزه IT» ابراز شگفتی می‌كرد، بار دیگر بر این ادعا پافشاری كرد و افزود: «درصد بیكاری در میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با IT، نظیر مهندسی كامپیوتر به صفر نزدیك شده است و كارفرمایان این حوزه، همیشه از ما گلایه دارند كه باعث شده‌ایم، نرخ دستمزدها بالا رود كه این خود، نشان‌دهنده «تقاضا»ی كار بیشتر از «عرضه» در حوزه IT است. اگر در میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با IT بی‌كار سراغ دارید، به ما معرفی كنید!».

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد فیلترینگ سایت‌ها، ضمن تبرئه شورای عالی اطلاع‌رسانی در این زمینه گفت: «مسئله فیلترینگ در سطح بین‌المللی، مسئله‌ای رایج و متعارف است، منتها بحث بر سر مصادیق است و من معتقدم در این زمینه، كار نادقیق صورت گرفته است و بخشی از این مسئله، ناشی از كم‌اطلاعی مسئولان تصمیم‌گیرنده از فضای اینترنت و راهكارهای مناسب است».

مهندس جهانگرد در همین زمینه گفت: «بنا بر اطلاعات ما، از میان حجم اطلاعات ردوبدل شده از طریق اینترنت بین ایران و جهان، حدود نیمی از اطلاعات مربوط به تلفن اینترنتی و كمتر از 2 درصد با محتوای پورنوست و بخش عمده ترافیك كاربران ایرانی مربوط به سایت‌های خبری است».

وی درباره ترافیك اینترنت در ایران گفت: «در حال حاضر روزانه حدود هفت میلیون ارتباط از طریق اینترنت در ایران صورت می‌گیرد كه حدود نیمی از آن مربوط به تماس‌های تلفنی و حدود 50 درصد نیز مربوط به استفاده از سایت‌های اینترنتی است».

در این بازدید كه حدود سه ساعت به طول انجامید، جهانگرد، مختصری از طرح‌ها و پیشنهادهای خود جهت «پوست‌اندازی در عرصه اطلاع‌رسانی ملی» را تشریح كرد.

وی گفت: «ساماندهی و الكترونیكی كردن هویت پول، هویت مكان و هویت فرد، مهم‌ترین عوامل برای شفاف‌سازی اطلاع‌رسانی و حذف بخش مهمی از سوءاستفاده‌ها و رانت‌خواری‌هاست. ما در هر سه مورد، بخش مهمی از مشكلات را حل كرده‌ایم و كارهای زیربنایی را انجام داده‌ایم، اما متأسفانه مشكلات فراوانی از سوی خود دولت ایجاد می‌شود. مثلا بیشتر رؤسای بانك‌های دولتی مشهور ایران كه به زحمت به ده نفر می‌رسند، كل نظام اقتصادی را در دست دارند و مخالف شفاف‌سازی سیستم اقتصادی و الكترونیكی كردن هویت پول هستند.

وی همچنین حجم فعالیت شورای عالی اطلاع‌رسانی در زمینه خط و زبان فارسی در محیط‌های رایانه‌ای را بزرگ و مهم توصیف كرد و گفت: «ما در زمینه ساماندهی فونت فارسی در محیط‌های ویرایشی و گرافیك، دو قرارداد مهم با دو گروه تخصصی مهم داریم و امیدواریم تا دو ماه دیگر، نتایج كار آنان را به صورت open-source در اختیار عموم قرار دهیم».

مهندس نصرالله‌ جهانگرد، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف سایت «بازتاب»، با نحوه مدیریت تكنیكی این سایت نیز آشنا شد.

[ شنبه 19 شهریور 1384 - 05:09 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| سمانه بامشاد ] [عمومی , ] [+]