تبلیغات
انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور

انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور

یکشنبه 23 اسفند 1383
<:P:>دستاوردهای كارگروه جوانان در نشست مقدماتی دوم (‪ (WSIS‬اعلام شد
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۳/۱۲/۲۳‬

داخلی. علمی. جامعه اطلاعاتی
مسوول كار گروه جوانان در كمیسیون ملی ‪ WSIS(‬اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی) در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار جامعه اطلاعاتی ایرنا، عمده فعالیت‌ها و مباحث مطرح شده كارگروه جوانان در جریان نشست مقدماتی دوم ‪ WSIS‬را تشریح كرد.

"محمود حاجیلی" روز یكشنبه ، در این گفت و گو، با اشاره به اینكه بررسی بحث حاكمیت (راهبری ) اینترنت از بحث‌های جنجال برانگیز ‪ WSIS‬است ، گفت ، این بحث در كارگروه جوانان نیز با حرارت خاصی مورد بررسی قرار گرفت. ادامه مطلب..

 

<:P:>

وی خاطرنشان كرد: تاكید بر راهبری و مدیریت جهانی اینترنت و از انحصار خارج نمودن آن از دست كشورهای خاص از جمله نكات مطرح شده در حین برگزاری جلسات كارگروه جوانان به شمار می‌آید.

دبیر انجمن ‪ IT‬جوانان كشور گفت: در نهایت این بحث به نشست مقدماتی سوم كه در ماههای آینده برگزار خواهد شد، موكول شد.

وی تصریح كرد: افتتاح رادیو بین‌المللی جوان یكی دیگر از فعالیت‌های كارگروه جوانان در طول نشست مقدماتی دوم می‌باشد كه، افتتاح رادیو جوان برای گسترش مفاهیم و اصول ‪ WSIS‬است.

حاجیلی افزود: این رادیو به آدرس ‪ WWW.WSYA-radio.org‬فرصتی را فراهم می‌آورد تا به معرفی ‪ WSIS‬در سطح جهان پرداخته شود.

وی گفت: در این رادیو كمیته‌های مختلف جوانان ‪ WSIS‬به معرفی فعالیت‌های خود و فعالیت‌ها در حوزه جامعه اطلاعاتی، و ‪ WSIS IT‬می‌پردازند.

حاجیلی ادامه داد: این رادیو در واقع نقطه‌ای دیجیتالی برای رساندن صدای كارگروه جوانان در سراسر جهان به یكدیگر می‌باشد و جوانان كشورهای مختلف جهان می‌توانند صدای خود را از طریق این رادیو به جوانان جهان برسانند.

مسسول كارگروه جوانان در كمیسیسون ملی ‪ ،WSIS‬تاكید بر گفت و گو و همیاری جوانان شمال و جنوب برای حل مشكلات جوانان در كشورهای در حال توسعه برای كاهش شكاف دیجیتالی موجود را از دیگر موارد مورد بحث عنوان كرد.

وی، هم چنین با اشاره به اینكه گفت و گوی كشورهای شمال جنوب، همواره از بحث‌های مهم و پرطرفدار كشورهای درحال توسعه است، گفت: در این جلسات شكاف دیجیتالی موجود در بین كشورهای شمال جنوب و تاخیر آن بر عدم گسترش ‪ IT‬مورد بررسی قرار گرفت كه در نهایت نمایندگان كشورهای توسعه یافته یا شمال را به همیاری و راه‌اندازی پروژه‌هایی در كشورهای جنوب فرا خواند.

وی یكی از موارد مهم یاد شده در جریان نشست دوم ژنو در كار گروه جوانان را تقویت شبكه برای تبادل تجربیات و امكانات در بین جوانان كشورهای مختلف ذكر كرد.

وی ادامه داد: شبكه به عنوان نماد جامعه اطلاعاتی می‌تواند نقش ارزنده‌ای در توسعه جامعه اطلاعاتی ایفاد كند، كارگروه جوانان نیز با درك این موضوع، مكانیزم‌های توسعه شبكه بین جوانان جهان را مورد بررسی قرار داد.

حاجیلی تصریح كرد: شبكه به عنوان یكی از ابزارهای تحقق جامعه اطلاعاتی، موضوعی است كه با ورود به هزاره سوم و دگرگون شدن جوامع با تاثیرگذاری ‪ ICT‬همواره مورد توجه محققان وكارشناسان بوده است.

وی ادامه داد: برخی از این افراد از شبكه‌ها و شبكه‌سازی به عنوان عوامل تحولات و تغییرات اجتماعی یاد كرده‌اند و تاكید داشته‌اند كه شبكه ها نقش مهمی در ارتقای اصلاحات و تضمین پایداری آنها در جوامع دارند و به عنوان عنصری اساسی در تحقق جامعه اطلاعاتی به حساب می‌آیند.

دبیر انجمن ‪ IT‬جوانان كشور در توضیح این مطلب افزود: شبكه‌ها از جمله ابزارهای قدرتمند برای تبادل اطلاعات و دانش و ایجاد اجماع در خصوص رهیافت‌های جدید هستند.

وی تاكید كرد: از جمله ابزارهای مهم این ارتباط و شبكه رادیو جوان بین‌المللی، سایت‌های جوانان و مرتبطسازی آنها با یكدیگر و گسترش لیست نام‌های الكترونیكی بین اعضا كارگروه می‌باشد.

حاجیلی خاطرنشان كرد: اطلاع رسانی و تقویت تولید محتوی برای تعیین نقش جوانان در جامعه اطلاعات با برگزاری مسابقه بزرگ بین جوانان جهان از دیگر مواردی است كه در این نشست به آن تاكید شد.

وی با اشاره بر اینكه در این بخش با همكاری دولت اتریش جایزه‌ای برای برترینهای تولید محتوی با موضوع تعیین نقش جوانان در جامعه اطلاعات، تعیین گردید، گفت: جوانان مختلف جهان می‌توانند با ارسال مطالب خود به دبیرخانه كارگروه جوانان در این مسابقه شركت كنند.

حاجیلی در بخشی دیگر از این گفت و گو، با اشاره به اینكه یكی از فعالیت‌های كارگروه شامل بررسی سند مكانیزم مالی است ، هم چنین گفت ، در جریان نشست مقدماتی ‪ WSIS‬در ژنو، كارگروه جوانان با بررسی قسمت‌های مرتبط سند با جوانان، نقطه نظرات خود را مطرح كرد.

وی اظهار داشت: از جمله نكات مطرح شده در این بخش، صندوق حمایت از كشورهای در حال توسعه و تاكید بر راه‌اندازی هرچه سریعتر این صندوق كه در جریان این نشست، صندوق به بازگشایی نزدیك شد.

وی ادامه داد: در این بخش كارگروه جوانان با بررسی سند، تاییدیه سند را به دبیرخانه اصلی جامعه مدنی ارسال كرد.[ یکشنبه 23 اسفند 1383 - 08:03 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : چهارشنبه 26 اسفند 1383 - 08:03 ق.ظ]

[ پیام ()|| محمود حاجیلی ] [خبر , ] [+]