تبلیغات
انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور - بیانیه انجمن ‪ IT‬جوانان درباره سخنان رییس سازمان ملی جوانان

انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور

بیانیه انجمن ‪ IT‬جوانان درباره سخنان رییس سازمان ملی جوانان

شنبه 26 شهریور 1384

تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۶/۲۶‬

علمی. جامعه اطلاعاتی. بیانیه.

انجمن فناوری اطلاعات جوانان كشور و دیگر ‪NGO‬های فعال در حوزه ‪ IT‬در مورد اظهارات اخیر رییس سازمان ملی جوانان در مورد جامعه اطلاعاتی فناوری اطلاعات بیانیه‌ای صادر كردند.

فناوری اطلاعات به عنوان شاخصی است كه به واسطه تنوع بالای ابزارها و امكاناتش از قدرت اثرگذاری بسیار بالایی بر ساختارهای علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است.

توسعه فناوری اطلاعات نه تنها موجب دگرگونی مثبت در زندگی مادی و مجسم می‌شود بلكه عرصه تفكر، ارتباطات و همكاری دچار تحول گسترده و عمیق خواهد شد.

در این بیانیه آمده است كه ما نیز مانند رییس سازمان ملی جوانان معتقدیم كشور ما چون واردكننده فناوری اینترنت است به تحقیق و مطالعه مداومی برای بومی‌سازی ساختار، محتوا و امكانات آن نیازمندیم.

اما برخلاف شما به نیمه پر لیوان می‌نگریم و اینترنت و وب سایت‌ها را نه تنها عامل تخریب و خطرناك نمی‌دانیم بلكه به پشتوانه چند سال تحقیق و مطالعه و كار آن را بهترین بستر برای گسترش روحیه همبستگی، كارآفرینی، فعالیت علمی و از همه مهمتر بیان اندیشه و رقابت در عرصه بین‌الملل می دانیم.

در ادامه این بیانیه گفته شده كه امروزه اینترنت و دنیای وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها به جوانان ایرانی امكان داده كه هم بزرگترین تولیدكننده دانایی و اطلاعات در جامعه شوند و هم بیشترین مصرف‌كننده اطلاعات باشند.

جامعه جوان علاقه‌مند به تحصیل و كسب دانایی، از بزرگترین و گسترده‌ترین شبكه آموزشی (عمومی و عالی) برخوردار است كه هم بالاترین ظرفیت تولید، اطلاعات و دانش را در اختیار دارند و هم بیشترین مصرف‌كننده اطلاعات را پوشش می‌دهند.

جوانان ایرانی از احساس عقب ماندگی رنج می‌برند و به دنبال پیشرفت و توسعه از طریق تحصیل و دانایی هستند و دسترسی به فناوری اطلاعات مهمترین بستر برای برخورداری از دانایی است.

ما اینترنت و دنیای مجازی را مظهر همبستگی ملی می‌دانیم چرا كه در قائله اعراب برای نامگذاری "خلیج همیشه فارس" به نام جعلی خلیج عربی اتحاد هزاران وبلاگ نویس را كه با عقاید مختلف بر یك موضوع واحد تاكید داشتند، دیده‌ایم.

اینترنت و دنیای مجازی را محل تبادل اندیشه و افكار است زیراسایت ها، انجمن‌ها و تالارهای بحث علمی و گفتگوهای دقیق و موشكافانه جوانان حیرت آور است و علاقه به علم آموزی و فراگیری را در میان ایرانیان یادآور می شود.

در این بیانیه آمده است كه اینترنت محل مناسب فعالیت اقتصادی و كارآفرینی است زیرا بواسطه همین فناوری و شاخه‌های متعدد آن امروزه بسیاری از جوانان به صورت فیزیكی و مجازی مشغول كسب و كار هستند.

اینترنت و محیط مجازی، محل علم و دانش است زیرا از بررسی‌های علمی به عمل آمده درصد بالای جستجوی مردم برای یافتن اطلاعات دانشگاهها، منابع و مقالات علمی مشهود است.

محیط مجازی محل توسعه فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است زیرا هر روز اطلاعات، اخبار و مقالات زیادی در مورد فرهنگ ایران و دین اسلام به زبان فارسی از طریق همین سایت‌ها مطالعه می‌شود.

اینترنت و محیط مجازی محلی برای بروز استعدادها و خلاقیت‌هایی است كه به واسطه برنامه ریزی‌های غلط و شیوه‌های سنتی آموزش پایه و عالی در كشور فرصت شكوفایی نیافته‌اند.

جوانان بسیاری هستند كه بدون تخصص‌های كلاسیك، آكادمیك و با تلاش پی گیرانه و با علاقه، تجربیات و تخصص‌های بسیاری را در زمینه علوم رایانه به دست آورده اند.

اینترنت و محیط مجازی محلی برای اشاعه افكار و اندیشه‌های دین اسلام است، بدون به دست گرفتن مقیاس مسلمان بودن برای افراد توجه و اهمیتی كه جوانان در نوشته‌ها و گفتارهای خود به مساله خداشناسی و اسلام دارند مورد اهمیت می‌باشد.

به ویژه كه در چند سال اخیر علمای بزرگ و حتی مراجع تقلید نیز از راه انداختن سایت اینترنتی برای هدایت و راهنمایی مردم غافل نبوده اند.

در این بیانیه خطاب به رییس سازمان ملی جوانان آمده كه روند روبه گسترش دسترسی جوانان به فناوری‌های نوین اطلاع رسانی طی سال‌های اخیر، شكل- گیری پدیده وبلاگ نویسی در میان جوانان، جلب اعتماد اینترنت به‌عنوان دومین رسانه مورد اعتماد جوانان كشور بعد از صدا و سیما، ضرورت‌های اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مدیریتی، ضرورت توجه دولت‌ها به تدوین برنامه‌ای جهت ارتقاء و توانمندسازی جوانان در حوزه فناوری اطلاعات در راستای ساماندهی مدیریت، هدایت و بهره‌وری ظرفیت‌های ایجاد شده دوچندان شده است.

امروز دیگر وقت آن نیست كه ما به مخالفت با فناوری اینترنت بپردازیم و به جرات می‌توان گفت كه اینترنتی كه امروز در كشور استفاده می‌شود پاك ترین و سلامت‌ترین محتوا را شامل می‌شود.

ما جوانان فعال در عرصه ‪ IT‬خود را ملزم به سعی بیشتر برای این عرصه می دانیم تا با همكاری مسوولان بتوانیم به جای طرد فناوری‌های پیشرفته روز راهكارهای بهره برداری بیشتر، هماهنگ سازی بهتر آن را پیدا كنیم و زمینه رشد هر چه بیشتر جایگاه علمی، فرهنگی و اقتصادی ایران را در دنیای مجازی و فیزیكی فراهم كنیم.[ شنبه 26 شهریور 1384 - 08:09 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : شنبه 26 شهریور 1384 - 08:09 ق.ظ]

[ پیام ()|| محمود حاجیلی ] [سازمانهای غیردولتی , ] [+]